DGS Yazdır

DGS Hakkında Bilgi

 

Dikey Geçiş Sınavı Nedir?

Ön lisans mezunlarının katılabildiği 4 senelik lisans öğrenimine geçiş yapmak için her sene ÖSYM tarafından gerçekleştirilen bir sınavdır. DGS = Dikey Geçiş Sınavı.

Dikey geçiş sınavına kimler başvurabilir?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve Açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup ta staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmemiş olan adaylarda başvurabilirler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurtdışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylarda DGS’ye başvurabilirler.

Açık öğretim ve meslek yüksekokullarının ön lisans programlarından mezun olanlardan kendi alanlarındaki Açık öğretim lisans programlarına devam etmek isteyenlerin bu sınava girmeleri GEREKMEMEKTEDİR. Bu durumdaki adaylar kendi alanlarındaki Açık öğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkına sahiptirler.

Açık öğretim dahil öğretim süresi 4 ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar

Dikey Geçiş Sınavındaki soruların içeriği ve dağılımı nedir? Saat kaçta başlar ve ne kadar sürer?

DGS’de sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacaktır. 80 sayısal ve 80 sözel olmak üzere toplam 160 sorudan oluşur. YGS-LYS ile benzerlik göstermez. Sınav saat 9.30 da başlayacak ve süre 3 saat (180 dakika ) olacaktır.

Puan hesaplaması nasıldır?

Katsayılar her sene sınava giren kişi sayısına göre değiştiğinden her sene puan hesaplanması farklı olur.

Öncelikle istediğiniz bölüme kaç net ile girebileceğiniz AÖBP’ niz ( AÖBP: Açılımı Ağırlıklı ön lisans Başarı Puanıdır) ile orantılıdır. O yüzden şu kadar net yaparsanız şu bölüme girersiniz demek yanlış olur. Zaten hedefinizin de 80de 80 olması

gerekmektedir. Bu yarışta bir soru bile çok önemlidir. O yüzden yapacağınız netler belli olsa bile sadece o netleri yapmak için çalışmanıza imkân yoktur çünkü yukarıda da yazıldığı gibi soru dağılımı her sene değişebilir.

Sınava başvurular ne zaman yapılır?

Genelde nisan ayı içinde başvurular gerçekleşmektedir. Başvurular Meslek Yüksekokulları Müdürlükleri, ÖSYM İl Sınav Yöneticilikleri ve AÖF Bürolarından yapılmaktadır.

Sınav ne zaman ve nerelerde yapılır?

Sınav genelde Temmuz ayının ikinci haftası Pazar günü Üniversite Rektörlüklerinin bulunduğu kentlerde ve Lefkoşa’da yapılır.

Sınava kaç kez girme hakkı vardır, mezun olduktan sonra kaç sene sınava girilebilir?

Sınava giriş sayısında herhangi bir sınır yoktur.

Tercihler sınavdan önce mi yoksa sonra mı yapılır?

DGS’de tercihler sınavdan önce yapılmaktadır. Puanınızı bilmeden tercih yapacağınızdan dolayı ölü tercih yapmamaya dikkat etmelisiniz. Tercih yaparken ilk tercihinize yüksek puanlı bir yeri yazabilirsiniz eğer açıkta kalmak istemiyorsanız en son tercihinize de en düşük puanlı yeri yazabilirsiniz.

Kaç tercih yapabilir?

Şimdiye kadar uygulanan DGS ’lerde 8 tercih yapma hakkı vardır.

Tercihlerde geçmiş yılların puanlarına bakarak Lisans bölümü seçmek ne kadar doğru?

Dikey Geçiş yapılabilen bölümlerin kontenjanları ne yazık ki çok az sayıda. Bu sebepten bazı bölümlerin puanlarında ciddi şekilde oynamalar olabiliyor(5-20 arası).Puanları sadece fikir verme açısından değerlendirerek tercih yaparsak en doğru kararı vermiş oluruz.

Lisans bölüm puanları nasıl belirleniyor?

Lisans puanları ÖSYM sınavlarında olduğu gibi tamamen öğrencilerin tercihlerine göre belirlenir. Kılavuzda verilen puanlar sadece öğrenciye fikir vermesi için yazılmıştır.

Sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

Sınav sonuçları genel olarak sınav tarihinden itibaren 1 ay içinde www.osym.gov.tr adresinden açıklanır. Ancak ÖSYM’nin 2013 YGS sınavını bir haftada açıkladığı göz önüne alınırsa artık bu sınavda ortalama bir haftada açıklanır.

İntibak sınıfı nedir?

Lisans eğitimine geçiş sınıfıdır. Ön lisans da almadığınız yada ilgili fakülte tarafından ön lisans da okumuş olsanız dahi dersin o fakültede geçilmesi zorunlu olan derslerin alındığı sınıftır.

İntibak süresi ne kadar sürmektedir?

İntibak sınıfı en fazla 3 dönem sürmektedir.

08 Eylül 2011 Perşembe Bu yazi 7358 defa okunmustur.

Yorumlar (0)

 

Yorum yaz

FRANCHISE

E-BÜLTEN

SAYA� (Ki�i 2 online)

  Bugun
77
  Dun
227
  Toplam
1616852
  IP
54.224.234.8

UyelikYAYINLARIMIZ

 
Adsız 3

DUYURULAR

isim hakkı (franchise) veriyoruz.

Türkiye’nin en iyi kpss zinciri teorem kpss kursları, tüm Türkiye’de i... devami

Erken kayıt Yapan öğrenciye KPSS Kursu BEDAVA!

devami

ANKET

Web Sitemiz Nasıl
Çok İyi
İyi
İdare Eder
Beğenmedim

Telik Hakkı © 2011 Teorem Akademi KPSS Kursları. Tüm Hakları Saklıdır. Web Tasarım Euro Design
You need to upgrade your Flash Player or to allow javascript to enable Website menu.
Get Flash Player
web Tasarım Euro Desıgn